ADDINOL: valmista auto juba täna talveks ette!

Kaido Kööp, ADDINOL Lääne- ja Kesk-Eesti müügijuht

Kõik on kuulnud ütlust „Pole olemas halba ilma, vaid on vale riietus“. Sama kehtib ka talve ja auto kohta. Autodega ei tohiks tekkida talvel probleeme, kui nad on vastavalt ette valmistatud ja hooldatud. Et sel aastal ei tuleks talv ootamatult, annan järgnevalt mõned kasulikud näpunäited auto talviseks ettevalmistamiseks.

Pese auto puhtaks
Talvist ettevalmistust alusta korralikust pesust (sooja vee ja šampooniga). Tähtis on eemaldada suvega kogunenud pigi ja putukajäänused. Kasuks tuleb ka auto vahatamine, kuna vahatatud pinnale ei jää mustus nii kergelt külge. Ära unusta ka velgede puhastust, klaaside sisepesu ja autosalongi puhastamist tolmuimejaga.

Tihendid ja lukud
Et kõik uksed ja luugid külmaga hästi avaneksid, tuleb tihenditelt eemaldada niiskus ja määrida neid silikoonõliga. Kasuta selleks näiteks ADDINOL Silikonsprayd, ava uksed ja pihusta silikoonõli kõigile tihenditele ning lase veidi kuivada. Kui kasutad silikoonõli pudelis, siis vala õli lapile ja määri üle tihendid, kuid hoidu istmekatete määrimisest.
Õlitada tuleb ukselukud, uksehinged ja piirajad. Nende õlitamiseks kasuta peenmehaanikaõli (näiteks ADDINOL XF12). Pihusta lukuaugust sisse pisut õli, hoia lapp käepärast, et lukust välja nirisenud õli ära pühkida, pööra paar korda võtit määritud lukuaugus ning seejärel pihusta õli ka uksehingedele ja piirajatele.

TBL_3916_1
Külmumise vastu

Jälgi, et sinu auto jahutus- ja klaasipesuvedelik oleksid talvised. Klaasipesuvedeliku külmumispunkt võiks olla vähemalt -20 °C, jahutusvedelikul vähemalt -30 °C. Jahutusvedelikku tasub vahetada iga nelja aasta tagant, kuna lisandite toime aastatega lihtsalt kaob. Need on aga vajalikud, et kaitsta mootori jahutussüsteemi soovimatute keemiliste protsesside eest. Kui juhtub, et klaasipesuvedelik külmub, siis pole soovitatav pesurit kasutada, vaid minna sooja garaaži ja lasta vedelikul üles sulada ning alles seejärel vahetada vedelik külmakindlama vastu või lisada kontsentraati (edaspidise külmumise ärahoidmiseks). Pesuri iga hinna eest käivitamisel põleb kaitse või pesuri mootor läbi ning juhtvoolikud võivad puruneda.

Vaata üle ka kojamehed ja vaheta vajadusel uute vastu. Vahel aitab ka kojamehe harjade korralik pesu, mille käigus eemaldatakse hoolikalt pigieemaldiga harjadele kogunenud mustus. Hea nähtavus on talvisel pimedal ajal oluline. Pimedas sõites on igasugused liigsed triibud ja täpid esiklaasil häirivad ja väsitavad silmi. Hea nähtavuse tagamiseks on oluline, et salongi ventilatsiooni- ja kütteseadmed töötaksid korralikult. See hoiab ära klaaside külmumise. Kui salongi ventilatsioonifilter on vahetamata, siis on soovitatav see enne talve uue vastu vahetada.

Rehvivahetus ja tuled
Kuigi talverehvide kasutamine muutub Eestis kohustuslikuks alates 1. detsembrist, võib naastudega talverehvid autole alla panna juba alates 15. oktoobrist. Lamellrehvidega võib sõita aga aastaringselt. Vastu talve tuleb kindlasti jälgida ka lamellrehvide mustrit. See peab olema korralik, et täita libeda ja külmaga oma eesmärki.
Rehvivahetust soovitan teha vastavas töökojas. Juhul, kui talverehvid on eraldi velgedel, siis piisab rataste vahetamisest, kuigi rattaid tuleks tasakaalustada vähemalt üle aasta. Tasakaalustamata rattad põhjustavad vibratsiooni ja seega veermikudetailide tunduvalt kiiremat kulumist.

Kontrolli, et kõik tuled-pirnid põleksid korralikult ning vajadusel vaheta läbipõlenud pirnid. Kasuks tuleb ka autotöökojas tulede ülekontrollimine, et need oleksid õigesti reguleeritud. Valesti näitavad tuled pimestavad vastutulijaid või valgustavad kehvasti juhi vaatevälja. Arvesta, et tulede ebaõige valgusvihu üheks põhjuseks võib olla ka erineva kõrgusega rehvide kasutamine ees- ja tagateljel.

TBL_3926_1

Jälgi mootoriõli viskoossust
Soovitan enne talve vahetada ka auto mootoriõli ja filter, kuna värske ja külmakindlam (SAE 0W-X, 5W-X või 10W-X) mootoriõli on kerge külmkäivituse eelduseks.
Kui teil on plaanis sõita autoga eriti külma kliimasse (näiteks Lapimaale), siis võiks õli viskoossus olla vähemalt SAE 5W-X või 0W-X.
Samuti ei tohi unustada pidurivedeliku vahetust, kui seda ei ole tehtud juba 4 aastat.

TBL_3952
Labidas ja käivituskaablid pakiruumis
Enne talve tuleb kasuks ka aku ning selle võimekuse kontrollimine. Vajadusel lae aku korralikult täis. Seda aitab teha spetsiaalne laadija või pikem (u 150 km) sõit.

Igaks juhuks hoidke talve tulles pakiruumis ka paar kindaid, väike labidas ja nõrgema aku puhul käivituskaablid.